top of page

Sipariş Yönetimi: Verimliliği arttırmak için en iyi 5 uygulama


Verimli Sipariş Yönetimi için en iyi 5 yol

Çok sayıda sipariş almak, bir e-ticaret mağazası işletmenin en iyi kısmıdır, değil mi? Bu, işlerin arttığı anlamına geliyor. Ancak bu siparişleri yönetmek zor bir iştir. Bununla birlikte, sipariş yönetiminizi kontrol altına almanın birçok yolu vardır.

 

Bunun için 5 harika ipucumuz var, ama önce…

 

Sipariş yönetimi nedir?

 

Her ne kadar çok açık görünse de sipariş yönetimi, 'sadece' siparişleri yönetmekten çok daha fazlasıdır. Bunu, sipariş verme ve sipariş karşılama yolculuğundaki her adımın arkasındaki beyin olarak düşünün. 

 

Siparişleri nasıl yönettiğiniz, müşterilerle ilişkinizi güçlendirebilir veya bozabilir. Bunu doğru yaparsanız müşteri sadakati oluşturabilir, gelir akışlarınızı artırabilir ve hatta tasarruf etmenin yollarını bulabilirsiniz!

 

Yüksek hacimli siparişleri doğru bir şekilde yönetmek için bir Sipariş Yönetim Sistemine (OMS) ihtiyacınız vardır. Yalnızca depo süreçlerinizi yöneten WMS'den (Depo Yönetim Sistemi) farklı olarak OMS, bir siparişin tüm yaşam döngüsünü yönetmenin dijital bir yoludur.Bir siparişi yerine getirmek için gereken tüm bilgi ve süreçleri takip edecektir. Buna sipariş girişi, sipariş karşılama, satış sonrası hizmetler ve daha fazlası dahildir. Bir OMS, bir WMS ile kolayca entegre edilebilir ve her iki sistemin birlikte kullanılması, gelen ve giden lojistiğin daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Ancak OMS, yapbozunun yalnızca bir parçasıdır.

 

Optimize edilmiş ve doğru sipariş yönetiminin önemi

 

Tedarik zincirinizdeki neredeyse her süreç ve sistem sipariş yönetiminden etkilenir. Ancak çoğu şirket gibi, belki de artık sipariş yönetimini şirket uygulamalarla yapmıyorsunuz. Toplama ve paketleme hizmetleri veya üçüncü taraf nakliye şirketleri gibi birden fazla ortağınız olabilir.Bu, emirlerin gözden kaçırılmasını ve kontrolünü kaybetmeyi çok kolaylaştırır. Bu siparişleri hatasız tamamlamak ve teslim etmek için manuel işlemlere başvurmanızı gerektirebilir.

 

OMS size tam sipariş görünürlüğü sağlar, maliyetleri kontrol etmenize yardımcı olur, manuel süreçleri otomatikleştirmenize ve hataları azaltmanıza olanak tanır.

Aynı şekilde doğru ve optimize edilmiş sipariş yönetimi de işletmenizin itibarı açısından önemlidir. İnsanların markanızı nasıl algıladıkları üzerinde doğrudan etkisi olabilir.

Müşterileriniz kusursuz bir deneyim bekler. Bir siparişi yerine getirdiğinizde, sürecin her adımında güncellemeleri görmek isteyeceklerdir.

Sipariş yönetimi sürecinizdeki her nokta, olumlu bir müşteri deneyimi sağlamak, elde tutmayı ve geliri artırmak için bir fırsattır. Bu nedenle optimize edilmiş ve doğru sipariş yönetimi oyunun kurallarını değiştiriyor.

Bunu akılda tutarak, sipariş yönetimi sürecinizi optimize ederek en iyi sonucu elde etmenin 5 yolunu burada bulabilirsiniz.

 

Sipariş yönetiminizi optimize etmenin 5 yolu

 

1. Depo yönetiminizi kolaylaştırın

 

Siparişlerin toplanması ve paketlenmesi oldukça zaman alıcı ve emek yoğun bir iştir. Business Insider'a göre depo çalışanları günün 10 ila 12 saatini raflardan ürün toplamak için harcıyor. Bu çok fazla hazırlık süresi demektir ve yorgun çalışanlar daha fazla hata yapar. 

 

Gerçek şu ki, toplama ve paketleme sürecinizi basitleştirmek zamandan tasarruf edecek, hataları azaltacak ve genel sipariş yönetimini iyileştirecektir.

 

Evet. Deponuzun düzenini değiştirebilir, envanterinizi yeniden düzenleyebilir, bir depo yönetim sistemi kullanabilir ve siparişleri göndermeden önce iki kez kontrol ettirebilirsiniz. Ama bütün bunları kim çözecek? 

 

Siparişlerin toplanma ve paketlenme şeklini değiştirmek ilk etapta hızlı bir kazançtır. Arvato’nun sunduğu hizmetleri kullanmak oyunun kurallarını değiştirecektir. Siparişleriniz kolayca işlenir,paketlenir ve zamanında sevk eidlir.

 

2. Sipariş görünürlüğünü ve iletişimi geliştirin

 

Hiçbir şey müşterileri, siparişlerinin durumu hakkında karanlıkta kalmaktan daha fazla sinirlendiremez. Siparişlerinin neden geciktiğine dair belirsiz yanıtlara dayanamazlar. Aynı şekilde, hiçbir şey söylemeden de kaçmanıza izin vermeyecekler. Bir de müşteri hizmetleri temsilcileriniz var. Müşteri sorularını yanıtlamak için doğru bilgiye erişimlerini sağlamalısınız. 

 

Sipariş yönetimi başarısının sırlarından biri sipariş görünürlüğüdür. Müşterilerinize ve müşteri hizmetleri temsilcilerinize siparişleri takip etme yeteneği vermek gönül rahatlığı sağlar.

 

Bir siparişi takip edemiyorsanız, bu, mutsuz müşterilerden gelen e-postaları ve telefon çağrılarını yanıtlamak için daha fazla zaman harcanması anlamına gelir ve bu da müşteri hizmetleri departmanının hayal kırıklığına uğramasına neden olur. Ayrıca marka itibarınız darbe alabilir.

 

Bunların hepsi önlenebilir. Tam otomatik takip e-postaları ve net ve zamanında güncellemeler sağlayan sayfalar sayesinde müşterilerinizin siparişlerinde neler olup bittiğini her zaman bilmesini sağlayabilirsiniz.

 

3. İade sürecinizi kolaylaştırın

 

İadeler e-ticaret işinizin kaçınılmaz bir parçasıdır. Peki neden bu süreci daha verimli hale getirmiyorsunuz? 

 

Müşteriler, ürünleri genellikle hiçbir ücret ödemeden iade etme esnekliği ister. İstediğiniz son şey, dostane olmayan iade politikası veya yüksek iade maliyetleri nedeniyle insanların satın almakta tereddüt etmesi ve sepetleri terk etmesidir.

İade politikanız, ürünleri size geri göndermeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmalıdır. Bir tüketici araştırmasında, çevrimiçi alışveriş yapanların %71'inin, ürünleri iade etmenin hızlı ve kolay bir yolunu sunması durumunda çevrimiçi mağazadan daha sık sipariş vereceğini ortaya koymuştur.

 

Etkin bir iade süreci yalnızca müşteri deneyimini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda size iade edilen ürünlerin yeniden satılmasını da kolaylaştırır ve hızlandırır. 

İade sürecinizi kendiniz ve müşterileriniz için bu şekilde kolaylaştırabilirsiniz:

·         Açık bir iade politikanız olsun . Müşterilerinizin ne bekleyeceğini bilmesi ve iade edilen ürünleri zamanında alabilmeniz için iade şartlarını ve zaman çizelgelerini net bir şekilde belirtin.

·         Onlara  iadelerini oluşturma ve takip etmeleri için kolay seçenekler sunun . Bu yalnızca müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda müşteri hizmetlerinizdeki iş yükünü de azaltır.

·         Etkin bir tersine lojistik sistemi uygulayın . İade edilen ürünler alındıktan sonra, bunları işlemek için etkili bir sistemin uygulamaya konması önemlidir. Bu, öğelerin incelenmesini, yeniden satılıp satılamayacağının belirlenmesini ve yeniden satışa hazırlanmasını içerir.

 

4. Siparişleri ve iadeleri izlemek için analitiği kullanın

 

Analitik raporlar, kullanıcı davranışını, performans eğilimlerini, yatırım getirisini ve daha fazlasını ölçmenize yardımcı olur. Modern e-ticarette bilgi ve veri güçtür. 

Bu özellikle siparişler, ödemeler, sevkiyatlar ve iadeler söz konusu olduğunda müşterilerle doğrudan ilgilenen satış ve müşteri hizmetleri ekipleriniz için geçerlidir. Gerçek zamanlı olarak doğru verilere sahip olmak oyunun kurallarını değiştirir.

Aynı şekilde, analitiklere erişim, sipariş yönetiminizi uzun vadede optimize etmenin anahtarıdır. Sipariş ve iade eğilimleri, teslimat süreleri ve elde edilen gelir hakkında güvenilir verilere sahip olmak, daha hızlı iş kararları almanıza yardımcı olur.

Veriler size işletmeniz hakkında belki de hiç bilmediğiniz hikayeler anlatacaktır. Diyelim ki belirli öğelerin diğerlerinden daha fazla geri gönderildiğini görüyorsunuz. Analitiklere erişim, bu getirilerin grafiğini çıkarmanıza ve getiri oranını nasıl azaltacağınızı görmenize yardımcı olur.

Belki de belirli bir ürünün hızla tükeniyordur. Güvenilir veriler size tam olarak kaç tane sattığınızı söyler. Analitiklere dayanarak, daha hızlı toplama ve paketleme için bu ürünü deponuzda yeniden konumlandırmaya karar verebilirsiniz.

Güvenilir analitiklere sahip olmak , sipariş yönetimi sürecinizin dikkat edilmesi gereken alanlarına odaklanmanızı sağlar. Doğru veriler size her iş departmanında neler olup bittiğine dair net bir resim sunar. 

Bu tür görünürlük şu anlama gelir:

·         Daha yüksek operasyonel verimlilik

·         Doğru tahmin

·         Azaltılmış risk


5. Gönderim sürecinizi entegre edin

 

Sipariş yönetiminde zaman çok önemlidir; çoğunlukla Amazon'un standartları bu kadar yüksek belirlemesi sayesinde siparişlerinizi yönetirken yaratıcı olmanız gerekir.

Teslimat, başarılı sipariş yönetiminin anahtarıdır. Omniens dağıtım entegrasyonları sayesinde teslimatlarınız sorunsuz olarak alıcılarına ulaşır. 

Bir gönderi platformunu sipariş yönetimi sisteminize entegre ettiğinizde, sipariş verileri hızlı ve kolay bir şekilde anında paylaşılabilir. Bu, müşterileriniz için daha hızlı teslimat, işletmeniz için daha düşük operasyonel maliyetler anlamına gelir.

Omniens ile yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 

·         Taşıyıcı firmalar ile gerçek zamanlı bağlanın

·         Gönderi etiketlerini anında oluşturun

·         Siparişleri takip edin

·         İadeleri otomatik olarak işleyin

 

Gönderi rezervasyonu yapmak ve gönderi etiketlerini saniyeler içinde yazdırmak için güçlü bir entegrasyona sahip olacaksınız. Bu büyük bir zaman tasarrufudur.

 

Gönderiniz, ölçmeniz gereken bir sipariş yönetimi performans ölçüsüdür. Bir gönderi platformunu OMS'nizle birleştirmek, darboğazları tespit etmek ve bunları ortadan kaldırmak veya azaltmak için sipariş gerçekleştirme döngü sürenizi izlemenize olanak tanır. Bu, daha iyi nakliye ve daha memnun müşteriler sağlar.

 

Kapanış 

 

Sipariş yönetiminizi kolaylaştırmak, iş performansınızda büyük bir fark yaratır. Güçlü bir Sipariş Yönetim Sistemi kullanmaya başlamak için omniens ile tanışın. Omniens, entegre çalıştığı Depo Yönetim Sistemi ve Dağıtım Yönetim Sİstemi ile birlikte sipariş görünürlüğünü ve müşteri iletişimini iyileştirmenin, iade sürecinizi kolaylaştırmanın ve işletmenizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak önemli verilere erişmenin yolunu açacaktır.

Hemen burada bir Omniens demosu oluşturabilir ve sipariş yönetiminizi optimize etmede nasıl bir rol oynayabileceğimizi görebilirsiniz.

72 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page